6th Open Show

25 September 1999

Judge: Mrs M. R. Oldfield

Baby Puppy Dog
(
5 entries)

1st   Mufudzi Mombasa                     O: S & D Boardman

2nd  Starridge Rohans Pride             O: R. Lane

2nd  Amakhosi Justice N Court        O: M & L Avery
      

Baby Puppy Bitch
(
5 entries)

1st   Rijstone Kutinitfine                     O: P. Johansen

2nd  Rijstone Sinioa Notebelle             O: S. Stanborough

3rd   Amakhosi Court Ina Storm        O: T. Jamieson

Minor Dog
(1 entry)

1st   Nampolu Southern Son        O: R. Van Werkhoven

 

Minor Bitch
(
1 entry, 1 absent)

 

Puppy Dog
(2 entry, 1 absent)

1st   Ozrhode Ari Mystic Rebel   O: B. Jones
 

Puppy Bitch
(5 entries)

1st   Kutubu Wurri                       O: M. & J. Hutcheson
2nd  Marmatia Nyte Zayda            O: L. Fejer

3rd   Riginal Rindurr Downunda   O: C. Burton / S. Woodham
 

Junior Dog
(
1 entry)

1st  Riginal Shomari Tau              O: A & M Southwell

 

Junior Bitch
(4 entries, 2 absent)

1st  Usakose Excuse Me Boys    O:   S. Taylor

2nd Umkimzulu Indian Summer AI   O:  C. Burton

 

Intermediate Dog
(4 entries, 3 absent)

1st  Ch Caprivi Cool Hand Luke      O:  S Taylor

Intermediate Bitch
(
5 entries, 2 absent)

1st  Marmatia Magic Moment         O: S. Wheatley / L. Fejer

2nd Rwaanda Rolhlahla                  O: Mrs G Kettle

3rd  Apanina Mtoto Amezaliwa      O: A. Ifield
 

Australian Bred Dog
(3 entries)

1st  Ch Starridge African Knight ET  O S & K Lambley

2nd Ch Bearstar Doulen Ko      O:  M. Goulding & D. Blinco

3rd Apanina Sablez Askaris       O:  M & J Hutcheson

 

Australian Bred Bitch
(
7 entries, 2 absent)

1st  Ch Tanyanika Jedda                O: M. & J. Hutcheson

2nd Ch Usakose Flyin First Class   O: S. Taylor

3rd  Ch Bearstar Silver Willow       O: C. Burton

 

Open Dog
(4 entries, 1 absent)

1st  Ch Usakose Gizmos Design     O:  J. Reilly / S. Taylor

2nd Gr Ch Bearstar Ko CD              O:  C. Burton

3rd Amashutu Wild Geese AI         O:  P. Johansen

 

Open Bitch
(
2 entries)

1st  Ch Riginal Gold Dust Woman   O:  Goulding / Blinco

2nd Ch Rothridge Sassy Nala                 O: L. Fejer
3r
d Ch Ronganridge U Rhythmic            O: F. Pierpoint

Best Dog  
                     Ch Starridge African Knight ET

Res Ch Dog         
                     Ch Usakose Gizmos Design

 

Best Bitch  
                      
Ch Riginal Gold Dust Woman

Res Ch Bitch        
                       Ch Rothridge Sassy Nala

 

BEST IN SHOW  CH STARRIDGE AFRICAN KNIGHT ET


       
RESERVE IN SHOW  Ch Riginal Gold Dust Woman

Best Headed Dog   Ch Bearstar Ko CD

Best Gaited Dog    Ch Bearstar Doulen Ko

Best Headed Bitch   Ch Tanyanika Jedda

Best Gaited Bitch    Marmatia Nyte Zayda

Best Ridge   Ch Ronganridge Rolys Pride

Best Footed   Umkimzulu Indian Summer AI

Best Brace  Apanina Sablez Askaris / Apanina Mtoto Amezaliwa