Silver Anniversary Championship Show

15 June 2002

Judge: Mr Janet Wang (Sth Africa)

 

Baby Puppy Dog
(10 entries, 0 absent)

Baby Puppy Bitch
(11 entries, 1 absent)

1st  Ketchwayo Mujumdar

2nd Starridge Wusonghardy

3rd Lasimba Stand N Deliver
4th Starridge Top Billing

1st Bahatika Arwen
2nd Lasimba Stand Nb Counted
3rd Ketchwayo Shahi
4th Lasimba Stand In Awe

Baby and Opposite Baby In Show

Minor Puppy Dog
(2 entries, 0 absent)

Minor Puppy Bitch
(4 entries,0 absent)

1st  Chilolo Sx Ice N Mars

2nd Sixemm Thunda Down Unda

1st Usakose Deadly Sweet
2nd Kushika Desert Orchid
3rd Chilolo Sx Shani Ice

Opposite Minor and Minor In Show

Puppy Dog
(3 entries, 1 absent)

Puppy Bitch
(6 entries, 1 absent)

1st  Riginal Indiana

2nd Kargnieulan Memphis Rain

1st Riginal Thunderstruck
2nd Umkimzulu Dimondsolitair
3rd Kenjala Destinys Child

Opposite Puppy and Puppy In Show

Junior Dog
(8 entries, 1 absent)

Junior Bitch
(13 entries, 2 absent)

1st  Rhodepark Bi Usutu Nkosi

2nd Chilolo Royal Blue

3rd Marmatia Naadir Dejan
4th Kutubu Tuda Kenya

1st Apanina Cant Touch This
2nd Skiska Cherokee Princess
3rd Kazeniah Crystalight

4th Kutubu Tuda Mystique

5th Chilolo Sorrento Blue

Opposite Junior and Junior in Show

Intermediate Dog
(9 entries, 1 absent)

Intermediate Bitch
(14 entries, 0 absent)

1st  Ch Bartess Wild Triumph

2nd Lasimba Got The Look
3rd Starridge Sabola
4th Ch Illbeback As The Boss

1st Ch Usakose Success By Design Ai
2nd Ch Marmatia Donala Milika
3rd Ch Amakhosi Destined For Gold
4th Ch Lasimba Look With Pride
5th Starridge Cawt Ya Lookin

Opposite Intermediate and Intermediate In Show

Australian Bred Dog
(15 entries, 3 absent)

Australian Bred Bitch
(17 entries, 1 absent)

1st  Mufudzi Mombasa

2nd Gr Ch Bearstar Ko CD

3rd Ch Chilolo Copper Bandit
4th Ch Sarabah Strider
5th Ch Riginal Lightnin Jack Et

1st Ch Rhodepark Mi Illusion
2nd Ch Riginal Gold Dust Woman ET
3rd Ch Assagai Zumba

4th Ch Tanyanika Jedda

5th Ch Amashutu Chamba Et

Opposite Aust Bred and Aust Bred in Show

Open Dog
(9 entries, 1 absent)

Open Bitch
(22 entries, 1 absent)

1st  Ch Starridge Rohans Pride

2nd Gr Ch Starridge African Knight ET
3rd Gr Ch Usakose Gizmos Design ET
4th Gr Ch Bearstar Doulen Ko ET
5th Ch Kargnieulan Tennessee AI

1st Ch Camelotís The Fifth Element (Imp USA)
2nd
Ch Amakhosi Bahati Makena
3rd Ch Kazeniah Jasper
4th Lasimba Made You Look
5th Ch Kenricky Maddys Girl
 

Opposite Open and Open In Show

                  Res Dog Challenge

Res Bitch Challenge

        Lasimba Got The Look

Ch Camelotís The Fifth Element (Imp Usa) 

Dog Challenge
Ch Bartess Wild Triumph

Bitch Challenge
Ch Usakose Success By Design AI

BEST IN SHOW
Ch Usakose Success By Design AI

RUNNER UP BEST IN SHOW
Ch Bartess Wild Storm

 

  

PROPERTIES 

Best Headed Dog
Ch Jedazar Yeye Randazzo AI

Best Gaited Dog
Rhodepark Bi Usutu Nkosi

Sireís Progeny
Ch Usakose Gizmos Design ET

Best Footed
Huntingridge Summer Rain

Brace
Bartess

Best Headed Bitch
Ch Usakose Success By Design ET

Best Gaited Bitch
Ch Camelotís The Fifth Element (Imp USA)

Damís Progeny
Ch Kenricky Maddys Girl

Best Ridged
Ch Rhodepark Mi Illusion

Breederís Group
Starridge

 

 

PERPETUALS

Most Successful Sire
Gr Ch Bearstar Doulen Ko ET &
Gr Ch Usakose Gizmos Design

Most Successful Dam
Ch Kettleridge Karla Kierra

Most Successful Breeder
Usakose

 

 

HANDLERS

Junior Handler

Judge: Miss Sarah Baker
Nicholas Brennan

Worst Handler

Judge: Mr Anthony Smith
Anne Ifield

 

Silver Anniversary Championship Show

Sweepstakes Results

Judge: Mr Michael J. Cave

 

Desexed Sweepstakes
1st
Ch Riginal Mustangsally ET
2nd Ch Jamaidenlee Shambani ET
3rd Umkimzulu Goddess O Fire

 

Best Interstate Exhibit
1st
Ch Amashutu Chamba ET
2nd LaSimba Got The Look
3rd Skiska Lakota Spirit

 

 

Best Owner/Breeder/Handler
1st
Riginal Rockyourheartout
2nd Ch Amashutu Chamba ET
3rd Ch Marmatia Donala Milika